Duratrans Baskı

Teknolojinin ilerlemesi, her alana etki ederken reklam sektörüne de katkısı oldukça büyüktür. Günümüzde birçok alanda karşımıza çıkan bu baskı çeşidi, kusursuz görüntü kalitesi ve çarpıcı renkleriyle beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Duratrans baskı ile ilgili merak edilen konuları sizler için bu yazıda derledik.

Duratrans baskı nedir?

Duratrans baskı, adını ışık geçirme özelliğine sahip dijital bir film olan, duratrans baskı malzemesinden alır. Bu şeffaf malzemeye baskı yapılır ve arka tarafında ışık bulunan bir kasa sistemini yerleştirilir. Bu sayede 3D görüntü kalitesi ve parlaklık sağlayarak, tüm renklerin canlı bir şekilde görünmesine katkıda bulunur. Genellikle kapalı alanlarda kullanılmakla beraber, açık alanlarda da kullanımı uygundur. Bir diğer adı da Backlight’dır. Arkadan veya içten aydınlatmanın olmadığı yerlerde kullanılamaz.

Nasıl yapılır?

Baskının yapımı, fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir husustur. İlk önce kullanım alanına göre, kullanılacak şeffaf malzeme ve boyalar hazırlanır. Duratrans malzeme, baskı makinasına çok dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Grafik tasarımı yapılan ve baskıya hazır olan çalışma ters baskı yöntemi ile şeffaf filme geçirilir. Yerleştirme ve baskı işlem esnasında çok dikkatli olunmalıdır. Aksi halde yapılacak en küçük bir hata bile, arkadan yansıyan ışıktan dolayı, direkt olarak göze çarpabilir. Bunun önüne geçmek için baskı, kaliteli bir iç mekân baskı makinası ile yapılmalıdır. 

Hangi malzemeden yapılır?

Baskı adını almış olduğu yüksek ışık geçirgenliğine sahip duratrans malzeme ile yapılır. Piyasada saf PET, PET ve PVC karışımı, poliproplin veya kompozit malzemelerden yapılan duratranslar vardır. Bunların içerisinde en kaliteli ve kullanılması tavsiye edilen, hiç kuşkusuz saf PET filmlerdir. Işık geçirgenliği diğerlerine göre daha yüksek ve ısıya karşı dirençlidir. Yüksek ısılı aydınlatmalarda ve güneş alan kısımlarda PET filmlerin kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

Kullanım alanları

Duratrans baskı göz alıcı ve dikkat çekici özellikleriyle tercih sebebidir. Profesyonelden bireysele oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Metro ve otobüs duraklarında, hava alanlarında, sinema salonlarında, mağazalarda, kafelerde, restoranlarda ve AVM’lerde sıklıkla karşımıza çıkar. Odak noktası olan yerlere yerleştirerek insanların ilgisini çekmek amaçlanır. Sıradan tabelaların aksine, ışıklı bir baskı fark yaratarak insanların dikkatini çekmeyi başarır.

Durantrans baskı çeşitleri

 • Su bazlı baskı

Maliyet olarak diğerlerine nazaran biraz pahalıdır. Fakat su bazlı boyalar kullanıldığı için insan sağlığına hiçbir zararı dokunmaz. Bu sebepten iç mekân duratrans baskılarında tavsiye edilir.

 • Solvent bazlı baskı

Solvent bazlı boyalarla yapılan baskıdır. Uzun ömürlü yapılarıyla dış mekanlar için yapılacak baskılarda sıklıkla kullanılır.

 • UV bazlı baskı

Hem iç hem dış mekanların kullanımı için uygundur. Baskı çok çabuk kurur ve uzun ömürlüdür. Fiyat olarak maliyetli olsa da en çok tercih edilen baskı çeşitidir.

Kullanım avantajları nelerdir?

 • Renkler yoğunluğunu kaybetmeden, ışığın verdiği parlaklık sayesinde canlılığını korur
 • Hızlı bir şekilde kurur ve bu sayede mürekkep dağılmasının önüne geçer
 • Pigment değerleri ve mürekkep yoğunluğu fazladır
 • Görüntü ve grafiklerin daha canlı ve net görünmesini sağlar
 • Dikkat çekicidir, ürün pazarlama ve müşteri çekmek için idealdir
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür

Duratrans baskı fiyatı nedir?

Duratrans baskı fiyatları, baskıda kullanılacak duratrans malzeme kalitesine, baskının boyutuna, baskı çeşidine, sayısına ve firmalara göre değişiklik gösterir.

 • 70cm *100cm UV bazlı, tek yönlü 1 adet baskı fiyatı 213 TL’dir
 • 107cm*30mt PET film baskı fiyatı 1.338 TL
 • 152cm*50mt dış mekân baskı fiyatı 4.421 TL

Yukarıda belirtilen fiyatlar farklı firmalardan alınan örnek fiyatlardır. Temsili olmakla beraber yüzeysel bir fikir oluşturmak adına eklenmiştir. Yaptırmak istediğiniz baskı çeşidini ve boyutunu belirledikten sonra çalışmak istediğiniz firmayla iletişime geçerek, net fiyat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

 

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et