Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Nedir?

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı daha çok dijital alanda kullanılan baskılama çeşitlerinden biridir. Yapışkanlı Folyo, Gelişen teknoloji ile birlikte sektörlerin vazgeçilmezleri haline gelen baskı şekli dekorasyon, tanıtım ve reklam gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

PVC türünde olan bu baskının arkası yapışkanlıdır. Hedeflerine kısa sürede ulaşmak isteyenler etkileyici ve estetik görünüm nedeniyle bu baskı çeşidini tercih etmektedir.

Yapışkanlı Folyo Kaplamaların renk seçeneği oldukça fazladır. Firmaların kampanya ve indirim tarzı yazıları bu teknik kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu teknik kullanılarak hazırlanan grafik çalışmalarının sonucu memnuniyet verici nitelikte olmaktadır. Plotter adı verilen aletle birlikte folyoların üzerine resim,çizim ve yazılar kesilerek yapıştırılabilmektedir.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Nasıl Yapılır?

Folyo Kaplama Baskı, Tanıtım amacı ya da dekoratif amaçlı olarak iç mekanlarda kullanılan baskı folyolar hedef kitleye doğrudan yönelmeyi sağlar.

İç mekanlarda folyo kaplama ile baskılama yapılacaksa su ile temasın olmaması gerekir. Dış mekanlarda yapılacak olan baskılama işlemlerinde ise dayanıklılık konusu ön planda olmaktadır.

Dış etkenlere maruz kalan baskılar folyonun dayanıklı olmaması durumunda kısa sürede yıpranmaya ve zarar görmeye neden olacaktır. Solvent bazlı boyanın bu işlem aşamasında kullanılıyor olması folyonun dayanıklılığını daha da arttırıyor olacaktır.

Bu baskılar küçük ya da büyük gibi istenilen boyutlarda reklam ve tanıtım çalışmalarının hazırlanmasını olanak tanımaktadır.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Kullanım Alanları Nelerdir?

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı çeşitleri hem iç mekan hem de dış mekanlarda kullanıma uygun olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra indirim yazıları, vitrin tasarımları, tabelalar gibi alanlarda bu baskıların en yoğun kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır.

Tercihe bağlı olarak ev duvarlarına da uygulanan baskılar eve ayrı bir hava ve görsellik katmaktadır.

Kullanım alanına bağlı olarak cast folyo araç kaplamalarında, transparan folyo dekorasyon amacıyla ve reflektif ya da fotolümen folyolar ise gece yansıması için kullanılan folyolardandır. Yapışkanlı folyo kaplama baskı çalışmaların daha doğru şekilde yapılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Yapışkanlı Folyo Kaplamalar sahip olduğu özellikler neticesinde hemen her mekanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Renk seçeneğinin fazla olması ile birlikte folyolara olan talep her geçen gün giderek artmaktadır. İç mekan ve dış mekan folyolar birbirinden farklı şekilde uygulanmakta olup her biri kendi içerisinde birçok avantajı barındırmaktadır.

İnsan temasının yoğun olarak gerçekleştiği yerlerde uygulanan iç mekan yapışkanlı folyo kaplama işleminde insan sağlığına büyük ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir. Baskılama aşamasında su bazlı boya tercih ediliyor olması daha doğru olacaktır. Su bazlı boyalar insan sağlığı için hiçbir olumsuz etki oluşturmamaktadır.

Dış mekan yapışkanlı folyo kaplama işleminde iç mekana nazaran dayanıklılık daha fazla ön plana çıkmaktadır. Dış mekanda yağmur, rüzgar, kar gibi temaslar çok sık yaşanacağından dolayı bu baskılamada solvent bazlı boyalar kullanılmaktadır. Solvent bazlı boyaların kullanılması ile birlikte baskının dayanıklılığı daha da artıyor olacaktır.

1.     Normal Folyo

Cam vitrinler, tabelalar, cephe yönlendirmeleri ve cepheler normal folyonun en çok kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır.

2.     Cast Folyo

Cast folyo girinti ve çıkıntının yoğun olduğu araç kaplaması gibi alanlarda sıcak hava kullanılarak uygulanmaktadır. Özel laminasyon atılarak yapılan baskılama çalışmaları çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

3.     Şeffaf Folyo

Dijital folyo baskı alanında şeffaf baskılama ters baskı olarak yapılıp içeriden uygulanmaktadır.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Fiyatları Nedir?

Yapışkanlı folyo kaplama baskı fiyatları birçok duruma göre farklılık göstermektedir. Bu durumların başında kalite gelmektedir. Standardın yanı sıra daha kaliteli baskı tercihinde bulunmak fiyatların da o ölçüde artmasına neden olacaktır.

Diğer yandan baskının ölçüde de fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. Folyo baskı m2 fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır.

Metrekarede ve ölçülerdeki farklılık fiyatlar üzerinde önemli bir belirleyicidir. Firmaların baskı folyo için verdiği fiyat ve ürün kalitesi birbirinden farklıdır.

Bütçe doğrultusunda amacına uygun doğru ürün seçimi yapılan çalışmanın da o derece başarılı olmasını sağlayacaktır. Ölçüm ve detaylı fiyatlandırma için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Sizinle iletişim kurabilmemiz için aşağıdaki bilgileri bizimle paylaşabilir misiniz?

Eğer hazır çalışmanız varsa bizimle buradan paylaşabilirsiniz.

Yapıkanlı Folyo Kaplama Baskı Dış Mekanlarda Kullanılabilir Mi?

Yapışkanlı Folyo kaplama baskı hem iç mekan reklam, tanıtım ve dekorasyonu hem de aynı amaçla dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Baskının uygulanacak alanın farklı olması baskı çeşidi tercihinde önemli bir yere sahiptir. Dış mekan için baskı folyo tercih edecek olanların ona uygun doğru baskıyı seçmesi gerekir.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Folyolama işlemi için baskı tercinde bulunacak olanların çalışmadan olumlu sonuç alabilmesi bazı hususlara dikkat etmesi gerekir.

  • Baskı seçiminde bulunmadan önce folyonun uygulanacağı alanın kesin bir şekilde belirlenmesi gerekir. Düz bir alan için folyo alacak olanlar klasik folyolar arasında seçim yapabilecekleri gibi araç kaplaması gibi farklı alanlar için yapacakları kaplamalarda esnek folyo seçmeleri daha doğru olacaktır.
  • Baskılar her ne kadar standart ölçülerde satışa sunulmuş olsa da net bir ölçü üzerinden seçim yapmak daha doğru olacaktır.
  • Seçim aşamasında en önemli kriterlerden biri uygulama yapılacak olan mekandır. İç mekan ve dış mekan için yapılacak seçimler mekana uygun olarak yapılmak durumundadır.
  • İyi ve başarılı bir çalışma ile doğru sonuçlar alabilmek adına bir diğer önemi aşama kalitedir. Sararma yapmayan, baskıyı en iyi şekilde tutan ve kolay uygulanan baskılar seçmek her zaman ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Yapışkanlı Folyo kaplama baskı reklam ve tanıtım çalışmalarının son zamanlarda giderek artmasıyla daha fazla talep görmektedir. Her yüzeye rahatlıkla uygulanabilen kaliteli folyolar uzun ömürlü olacağından maliyet konusunda da büyük tasarruf sağlayacaktır.

Yapışkanlı Folyo Kaplama Baskı Uygulama Örnekleri

Folyo Baskı Uygulama Folyo Baskı Uygulama Folyo Baskı Uygulama

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et