afiş poster tasarımı

Afiş Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Afiş poster tasarımı birçok marka ve hizmet tanıtımında gelişen teknolojiye rağmen en çok ilgi gören reklam çalışmasıdır. Peki afiş poster tasarımı nasıl yapılır?

Birçok firma ya da hizmet sahibi tarafından reklam ya da tanıtım çalışmalarında sıklıkla afiş posterler tercih edilir. Bunun en önemli sebebi afiş poster tasarımında grafikerlerin yaratıcı görsel oluşturmasıdır. Burada her reklam sahibi kendisini ya da kampanyasını en iyi tanıtacak görselin ortaya çıkmasını ister.

Afiş poster tasarımı için öncelikle grafiker gerekli işlemlere başlamadan nasıl bir çalışma yapacağını planlar. Çiziminde kullanacağı renkler, çizgiler ve yazılar bir bütün halinde afiş posterin en önemli dokunuşlarıdır. Tasarım sonrasında afif poster hazırlama işinde en önemli adım dijital baskıdır. Dijital baskı çalışması ile görselin herkese hitap etmesi, kaliteli görünmesi amaçlanır.

Afiş Poster Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Afiş poster tasarımı konusunda bilinmesi gereken birkaç husus vardır. Burada reklam sahibinin neyi amaçladığı afiş için kullanılacak tasarımda en önemli ayrıntıdır. Çünkü afiş poster hazırlama esnasında bilgi ya da görsel amaçla iki ayrı çalışma yapılabilmektedir. Burada belirleyici olan reklam sahibinin bu çalışma ile neyi hedeflediğidir.

Görsel odaklı hazırlanan bir afiş poster içinde karşı tarafa anlatılmak istenen bir duygu söz konusudur. Bu görsel ile duygusal bir mesaj ile karşı tarafa sunum yapılır. Ancak bilgi odaklı afiş poster tasarımı için aynı şey söz konusu değildir. Bilgi odaklı bir çalışmada; bir konuda, haber ya da duyuru hakkında insanları bilgilendirmek ve bilgiyi yazılı şekilde aktarmak durumu söz konusudur. Bu nedenle bilgi odaklı hazırlanan bir afiş ya da posterde görselden ziyade kullanılan yazının puntosu yazının dizim şekli ya da kullanılan renk tonlamaları bilginin geçişi açısından önem taşır.

Afiş Poster Tasarımı Hakkında İpuçları

Başarılı bir afiş poster tasarımı için yaratıcı düşünce ve çizim yeteneği şarttır. Ancak bu sayede hem reklam sahibini hem de hitap edilen kitlenin etkilenmesi mümkün olabilir. Bunun için geçmişte çok kalıcı etkiler bırakan farklı görseller ile yola çıkmak isabetli olacaktır. Peki bu noktada hangi adımlara dikkat edilmelidir?

1- Afiş Poster Tasarımı İçin Enerjiyi Yakalamak Şart!

Çalışmanız için esas konu ne ise önce o duyguyu alın. Duyguya giremediğiniz bir çalışmada ruhtan uzak olunca ortaya çıkardığınız tasarım o kitlenin ilgisini çekmez. Öncelikle hitap edeceğiniz kesimin enerjisini ve his bulutunu yakalayın, sonrasında onların duygularına giden yolda en doğru seçimi yapın.

2- En Doğru Yazı Şekli Başarıya Giden Anahtar!

Bilgi odaklı görsellerde ne anlatmak istiyorsanız yazıyı görsele en iyi şekilde yerleştirmeyi bilin. Yazınızdaki görsel tasarım her zaman büyük ilgi çekecektir.

3- Tasarımda Doğru Odak Candır!

Başarılı bir afiş poster hazırlama işinde dikkat çekicilik önemlidir. Kişi baktığında sade bir görselde tüm mesajı alabilmelidir. Bu görsel tasarımda cesaretinizi gösterin. Basit grafiksel çalışmalar ile ilgiyi resme toplayın. Mutlaka bilgi odaklı olması gereken bir afiş hazırlamanız gerekli ise o zaman ana başlığa odak yapın detayları ise bu başlık etrafında parçalara bölün!

4- Sadelik ile Farklı Tasarımlara İmza Atın!

Karmaşık görseller ile zihin bulanıklığı yaşanabilir. Bir görsel tasarımda odak konu ne ise onu göz önüne çıkarın ama detayını minik dokunuşlarla verin. Bırakın insanlarda biraz da merak uyansın! Merak uyandıran görsel ilgi çekmeyi başarmış demektir.

5- İlgi Çekici Görsel Hazırlayın!

Elbette başarılı bir poster hazırlama işinde olmazsa olmaz dokunuş ilgi çekici görseldir. Sadece bir yazı bilgilendirmesi yapmak yerine, yazınız ile bütünleşecek ve insanlarda merak uyandıracak bir görseli arkaya flu şekilde yerleştirebilir ve konuyu çizgilerle desenleyebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et