dış mekan baski

Dış Mekan Baskı Ürünleri Nelerdir?

Dış mekan baskı ürünleri, firmaların tanıtımını yapabilmek adına kullandığı ürünlerin başında geliyor. Rekabetin tüm sektörlerde varlığını hissettirdiği şu dönemlerde, marka tanıtımının en iyi şekilde yapılması oldukça önemlidir. Böylece markalar, bulunduğu sektör içerisinde sivrilerek bir adım öne çıkacaktır. 

Bu noktada birçok firma sahibi aynı düşünce altında buluşur. Kaliteli baskı çalışmaları ile başarılı bir reklam yapılarak, markanın potansiyel gücünün arttırılabilmesi mümkün olabilecektir. Bu baskı çalışmaları hem iç mekanda hem de dış mekanda yapılabilmesi ile, firma sahiplerinin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Dış Mekan Baskı Nedir?

Dış mekan ürünleri hakkında bilgi vermeden önce, ilk olarak Dış mekan baskı nedir sorusuna yanıt vermekte fayda var. Dış mekan baskı, adından da anlaşılacağı üzere dış mekanda kullanılan baskı türüdür. Örneğin günlük hayatta karşınıza çıkan afişlerin ve panoların tamamı dış mekan baskı ürünlerine örnek olarak gösterilebilir. Bu baskı ürünlerinin tamamı soğuk ya da sıcak hava koşullarına uygun olarak üretilir.

Özellikle Solvent madde içeren ürünler her türlü hava koşullarına dirayet edebilecektir. Dayanıklı ve kaliteli içeriği sebebiyle, bu ürünlerin uzun ömürlü bir kullanımı da söz konusu olacaktır. Dış mekan baskı ürünleri içerik olarak da bir hayli fazladır. Bu açıdan da kişilerin geniş ürün yelpazesi arasından seçim yapabileceği söylenebilecektir.

Dış Mekan Baskısı Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekan baskı ürün çeşitleri 3 farklı kategoride gösterilebilecektir. Bu kategorilerin tamamı, farklı malzeme içeriği kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu sebeple hepsinin kullanım şekli, ölçüsü veya kullanım alanları farklılık gösterebilecektir. Dış mekan baskı ürünleri şu şekilde sıralanabilir;

Roll Up Banner Baskısı : Günümüzde en çok kullanılan dış mekan baskı ürünlerinden biridir. Dijital baskı ürünleri canlı renkler ve tasarımlara sahip olması sebebiyle kullanımı oldukça yaygındır. Bu anlamda dikkat çekicilik düzeyinin de yüksek olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ayrıca dijital baskı ürünleri, hafif bir malzeme içeriğine sahip olması nedeniyle kendi çantasıyla her yere taşınabilecektir. Showroom, fuar ve etkinliklerde sıklıkla kullanılan bu baskı ürünleri, Alüminyum konstrüksiyonu stant mekanizmasına sahiptir. Bu özelliği sayesinde farklı banner baskıları ile tekrar tekrar kullanımı söz konusudur.

Raket Reklam Pano Baskısı: Raket reklam panosu her gün otobüs ve metrobüs duraklarında görebileceğiniz, cam kapaklı bir görünüm bulunan baskı çeşitlerinden biridir. Cam kapaklı panosu açıldıktan sonra baskı bu bölüme yerleştirildiği için sert hava koşullarına dahi yüksek direnç gösterebilecektir.

Bunun yanı sıra güneş ışınlarından da herhangi bir zarar görmesi olanaksızdır. Bu baskı çeşidi, geniş kitlelere ulaşabilmesi, görsel hafızaya hitap etmesi ve uzun süre kullanılabilmesi sayesinde markalara avantaj sağlayabilecektir.

Billboard Baskısı: Dış mekan baskı ürünleri arasında yer alan Billboard baskısı, özellikle bahar ve yaz aylarında kullanılmaktadır. Bahar ve yaz döneminde, dışarıya çıkma eğiliminin daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir.

Billboard baskıları bahar ve yaz aylarında geniş bir kitleye ulaşılabilmesini sağlayacaktır. Genellikle 4 parça olarak oluşturulan bu baskılar, özel bir malzeme yardımı ile sırasıyla yapıştırılır. Ancak diğer baskı yöntemlerine göre dayanıklılığı biraz daha azdır.

Dış Mekan Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekan baskısında birbirinden farklı birçok malzemenin kullanımı mümkündür. Tanıtımını yaptırmak isteyen marka ya da kurum sahibi, dilediği malzemeyi seçerek baskı tasarımını yaptırabileceklerdir. Dış mekan baskısında kullanılan malzeme içerikleri şunlardır;

Vinil Baskı: Dış mekan vinil baskı, ışıklı ya da ışıksız olarak 2’ye ayrılmaktadır. Işıklılar florasan ve destekli tabelalarda kullanılırken, ışıksızlarsa ağırlıklı olarak binaların dış mekanları için kullanılmaktadır.

Mesh Baskı: Bu baskı türü delikli oluşu ile ön plana çıkar. Bina cephelerinde sıklıkla kullanılan bu ürün, delikli olduğu için rüzgara karşıda oldukça dayanıklıdır.

Canvas Baskı: Oluşturulan tanıtım canvas baskı kullanıldığında yağlı boya ile resim yapılmış gibi görünmektedir. Canvas baskı, tanıtıma adeta bir tablo görünümü verir.

One Way Vision Baskı: Delikli olan bu baskı türü one way vision baskı, reklam üzerinde görüntü kirliliğinin oluşmasını engelleyebilecektir. Dışarıdan rahat bir şekilde görülebilen bu baskı türü, yapışkanlı olması nedeniyle de kolayca uygulanabilir. Genellikle vitrin camlarına ve bina cephelerine uygulanır.

Folyo Baskı: Dış mekan folyo baskı normal, şeffaf ve cast olmak üzere 3 farklı şekilde oluşturulabilmektedir. Normal ve şeffaf olan modeller yapışkanlı olduğu için kolay uygulanır. Cast modeller ise girintili çıkıntılı yerler için tercih edilir.

Cast Folyo Baskı: En hassas baskı türlerinden biri olan bu ürün, sıcak hava ile kullanım sağlayabilecektir. Esnek olması nedeniyle her yere uygulanan bu baskı, uygulandığı yere de hakimiyet kurabilir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et