istanbul dijital baskı merkezi

Dijital Baskı Çeşitleri

Bilgisayar ortamında hazırlanan görsellerin ve tasarımların özel baskı teknikleri kullanılarak istenilen malzemenin üzerine basılmasına dijital baskı çözümleri deniliyor. Kendi tasarımlarınız baskı makineleri kullanılarak çıktısı alınabiliyor. Bu da günümüzün en gelişmiş reklam çeşitlerinden biri olmaktadır. Branda, afiş, el ilanı gibi tüm materyaller için kullanılabilir. Kullanılan baskı malzemeleri arasında Cast folyo, canvas, mesh, one way vision, vinil, folyo gibi malzemeler bulunuyor.

 Dış Mekan Dijital Baskı Çeşitleri

Dış mekan çeşitleri açık hava reklamcılığı olarak ta adlandırılabilir. Tanıtım ya da reklam amaçlı küçük ya da büyük afişler, araç üstü giydirme seçenekleri, billboardlar kullanılarak hazırlanır. Bu alanda kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Çünkü olumsuz hava şartlarına göre dayanıklılık göstermesi daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Dış mekan reklamcılığında kullanılan malzemelerin dayanıklılık göstermesi çok önemli bir avantajdır. Bunun yanında tanıtmak istediğiniz görselin istediğiniz boyuta getirilmesi de farklı alanlarda etkili tanıtım çalışmaları yapmanızı sağlayacaktır. Özellikle binaların dış cephelerinde kullanılan bu çalışmalar mağaza cam vitrinlerinden üç boyutlu görsellere kadar her alanda kullanılabilir.

 – Vinil baskı: Işıklı ve ışıksız olmak üzere ikiye ayrılır. Özellikle florasan tabanlı tabanlı tabelalarda kullanılmaktadır. Tabelalarda, afişlerde ve dış mekan bina cephelerinde kullanılabilir.

 – Folyo Baskı: Şeffaf, cast ve normal olarak bu alanda tabelalar bulunuyor. Cam vitrinlerde kullanılan bu baskılar yönlendirmelerde de yer alıyor. Cast folyo girintisi ve çıkıntısı olan yerlerde kullanılıyor. Araç kaplama gibi alanlarda yer alıyor. Üzerine özel laminasyon atılır. Bu şekilde daha uzun ömürlü olarak kullanılabilir.

 – Mesh Dijital Baskı: delikli olması ile binaların cephelerinde kullanılır. Özellikle tadilat aşamalarında koruma görevi görür. Delikli olması ile rüzgara karşı dayanıklıdır. Bunun yanında içeriden bakıldığında dışarısı görülür. Ama dışarıdan içerisi görülmez. Reklam amaçlı olarak ta kullanılır.

 – One Way Vision Dijital Baskı: Hem görüntü kirliliği olmaması, hem de reklam yapılması için kullanılır. Mesh vinil malzeme gibi deliklidir. Yapışkanlı olan malzeme vitrin camlarında ve camlı binaların dış cephelerinde kullanılabilir.

 – Cast folyo: En hassas folyo çeşididir. Uygulama alanına daha pratik şekilde monte edilebilir. Esenkliği ile girinti ve çıkıntılara çok iyi mukavemet sağlar.

 İç Mekan Dijtal Baskı Çeşitleri

Kötü hava koşullarına ve güneşe maruz kalmayacak alanlarda bu dijital baskı çözümleri kullanılır. Dış mekan ürünlerine nazaran daha kaliteli görüntü sağlarlar. Bu baskılarda fotoğraf kalitesinde görüntüler elde edilebilir. İç mekanlarda malzemenin üzerine laminasyon gerekli ise atılmalıdır. Çünkü en küçük bir su damlası ile akma yaşanabilir. Bu baskı yönteminde mağazaların vitrin içi uygulamalarında restaurant ve fast food gibi yerlerde kullanılabilir. Işıklı ya da ışıksız panolarda, mağazaların iç dekorasyonlarında poster ve fotoğraflarda kalite gerekli her alanda kullanılabilir.

 Dijital Baskı Kullanım Alanları

Günümüzde her sektöre hitap eden bu ürünler firmaların kurumsallaştırma çalışmalarını olumlu yönde etkiler. En renkli ve hızlı şekilde firmaların kendilerini tanıtmalarında büyük kolaylıklar sağlanabiliyor. Binaların dış cephelerinde, reklam çalışmalarında, araç giydirme çalışmalarında yol kenarlarında, bilboardalarda hatta ışıklı, ışıksız tabelalarda bile kullanılmaktadır.

 Dijital Baskı Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 – Tasarım yapılırken yüksek çözünürlükte çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle tasarım yapılacak alanda renk modunun 4 renk cmyk olması da kaliteli sonuçlar sağlayacaktır.

 – Tasarımı yapılması planlanan görselin birebir oranında ölçeklenmesi gereklidir. Bu şekilde yapılmaz ise görüntü bozukluğu oluşur.

 -Araç giydirmeleri yapılırken aracın temiz olması ve kullanılan malzemelere dikkat edilmesi gereklidir. Kullanılan malzemeye de dikkat edilmesi gereklidir. Araç kaplamalarda cast folyo kullanılır.

Farklı sektörlerin her türlü kurumsallaşma süreçlerine pozitif etki edecek çalışmaları ile istanbul dijital baskı hizmetleri firmanızın sonuç odaklı reklam çalışmaları yapmasını sağlar. Profesyonel çalışmalar yapılmakta ve hazırlanan her baskının kullanım alanları ile markanızın profesyonel bir şekilde temsil etmesi sağlanmaktadır.

Günümüzde görsellik en önemli faktörlerden biridir. Bu baskı teknikleri de özellikle reklamcılık faaliyetlerine taze kan olmuştur. Baskı da kullanılan yüksek teknoloji ve kaliteli malzemeler ile verimli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu tekniklerle 2880 dpi çözünürlüğe ulaşılmaktadır. Normalde baskı çözünürlüğü 540 dpi olabiliyordu. Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde firmalara sunulan bu imkanlar ile reklamcılık alanında çok daha etkileyici görseller sunulmaya başlandı. Bu sektörde farklı ölçekteki firmaların birbiri ile rekabet imkanını ortaya çıkarmış oldu.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et