renklerin uyumu

Renklerin Uyumu

Renklerin insan hayatı üzerindeki etkilerini bilmeyen pek az kişidir. Renklerin uyumu; insanın enerjisinden modaya, modadan grafik tasarımına, tasarımlardan dekorasyonlara kadar yaşantımızın her anında birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Elbette ki renklerin uyumu, zevk algımıza göre şekillenir. Algılama konusunda da önemli olan renkler için insanlar, renklerin uyumuna dikkat ederler. Bu dijital ortamların en sevilen tasarımlarında da geçerli olan bir şeydir. Kartvizitler başta olmak üzere daha birçok tasarım renklerin uyumuna özen gösterilerek tasarlanır.    

Hangi Renk Hangi Renkle Uyumlu

Renklerin uyumundan bahsederken akıllara gelen ilk soruda “hangi renk hangi renkle uyumlu?” sorusu olmaktadır. Bunun üzerine literatürde geçen birden çok bilimsel araştırmada bulunuyor. Bu çalışmalar bilgi açısından donanımsal olsa da zevk algılarımız farklılık göstermekte ve bu yüzden de hangi renk hangi renkle uyumlu karar vermek pekte kolay olmuyor. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek bazı renk uyumluluğu sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz.

Kırmızı Renk ve Uyumlu Kombinler

Kırmızı günümüzde de en çok sevilen ve sıklıkla tercih edilen renklerin başında gelmektedir. İddialı olan bu renk özelliklede moda ve dekorasyon alanlarında öne çıkmaktadır. Kırmızı renge eşlik edebilecek en uygun renk tonları da sarı, beyaz, siyah ve mavi olmaktadır. Aynı şekilde moda dünyasının yanı sıra kartvizit gibi tasarımlarda bu renklerin uyumu ilgi çekici oluyor.

Beyaz Renk ve Uyumlu Kombinler

Modadan tasarıma kadar her alanda büyük bir yankı uyandıran ve saflığın simgesi olan beyaz rengi, özellikle de grafik tasarım ve kartvizit alanlarında da öne çıkıyor. Rengindeki sadelik sayesinde çoğu renklerle de oldukça uyumlu bir kombine olmaktadır. Mesela mavi, siyah ve kırmızı gibi renkler beyaz ile en çok uyumlu olan renklerdir.

Mavi Renk ve Uyumlu Kombinler

Son zamanların en sevilen renkleri arasında mavi rengi zirveye çıkıyor. Mavinin güzelliği kadar uyumlu kombineleri de zor oluyor. Bu nedenle de maviyle uyumlu olacak renklerin doğru bir şekilde seçilmesi önemlidir. Bu renge uyum sağlayabilecek renkler arasında da mavi, kırmızı, sarı, beyaz, turuncu, kahverengi vb. gibi renkler yer almakta.

2021 Yılının Rengi Hangisi?

2020 yılının karmaşık ve yorucu bir süreç olmasıyla birlikte son bulmasının ardından 2021 yılına umutla ve güzel dileklerde bulunarak geçmiş bulunmaktayız. Her sene olduğu gibi bu sene de yılın renkleri belli oldu. 2021 yılının renkleri; Pantone, Ultimate Gri ve canlı sarı oldu. Bu renklerin uyumu adeta göz kamaştırıcı ve dikkat çekiciliğiyle güç ve umudun adı oldu. 

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et