dijital baskı istanbul

Ekranda Görünen Renk ile Baskıda Görünen Rengin Farklı Olması

Dijital baskı dünyasının en merak edilen soruları arasında baskı ile ilgili detaylar yer alıyor. Özelliklede baskı hatalarının yol açtığı sorunlar arasında ekranda görünen renk ile baskıda görünen renk arasındaki farklar oluyor. Özellikle grafik tasarım ve dijital baskı konusunda herhangi bir yeterliliğiniz ve yeterince tecrübeniz yok ise bu hataları sık sık yaşamanız normaldir. Peki, ekranda görünen renk ile baskıda görünen rengin farklı olmasındaki hatalar neler?

CMYK- RGB

Baskı materyalleri arasında yer alan CMYK-RGB baskı yöntemi; Cyan, Magenta, Yellow ve Key, Camgöbeği (Mavi), Macenta (Pembe), Sarı ve Siyah’ın bulunduğu renkler topluluğudur. CMYK ile yapılan baskı metotlarının tasarımı tüm bu renklerin birleşimiyle elde edilmektedir. Bu baskının bilgisayar ortamında yani ekranında yansıtılmasında da RGB kullanılmaktadır. Red(kırmızı), Green(yeşil) ve Blue(mavi) renklerin birleştiği renk topluluğudur. Kısacası RGB’de bulunan tüm bu renkler ve CMYK’dan farklı olarak ışığın kullanımından dolayı farklı renk tonuyla baskılanır.

Baskı Tasarımlarında Yapılan Hata Türleri

Baskı sektöründe yapılan başlıca hatalar arasında renkler arasındaki ton farklarının ayırt edilmemesi oluyor. Örneğin; en çok karşılaşılan ve yapılan hatalardan biri CMYK ile RGB arasındaki renk baskı farkının dikkate alınmamasıdır.

Müşterilerin geneli, varsayılan renk olarak RGB renk modunu Photoshop gibi uygulamalarda kullanır. Çünkü Photoshopun web sitesi ve düzenlemeleri için belirlediği renk modu RGB’dir. Photoshop da hazırlanan RGB tasarımları baskıları yapılırken CMYK renk modunun kullanılması dijital baskının hatalı ve değişik bir renk olarak çıkmasına sebep olur. Bu hataları ortadan kaldırmanın yolları elbette ki vardır.

Baskı İçin Doğru Renkler Nasıl Ayarlanır?

Baskı dünyasının sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri olan Photoshop ile birçok baskı yapılmaktadır. Eğer ki sizde baskılarınız için Photoshop kullanıyorsanız renk modunu birkaç ayar ile düzeltmeniz mümkün.

Photoshop da bulunan “Görüntü” menüsü sizlere yardımcı olacaktır. Görüntü menüsünde yer alan “Mod” seçeneğini seçerek ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise renk modunu tercih edebileceğiniz ekran karşınıza gelecek ve işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Bu sayede Photoshop renklerin CMYK’ya dönüşecek tasarım halini sizlere gösterecektir. Bunun yanı sırada özellikle mavi ve yeşil renk tonlarında az da olsa baskı rengi farkını görebilirsiniz. Bu farkı ortadan kaldırmak için de yapacağınız en iyi hamle “Seçmeli Renk” ayarını kullanmak olacaktır. Bu birkaç ayar sayesinde ekranda görünen renk ile dijital baskıda görünen renk tonu farklılıklarını düzeltebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et